XIII Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą
"Święci i Bohaterowie" 3-4 czerwca 2017 r.

Strona główna Aktualności Organizacyjne spotkanie w sprawie XII Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie
     Organizacyjne spotkanie w sprawie XII Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie
Wielkimi krokami zbliża się dwunasta już edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Warta, którego głównym organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Słupcy.  Festiwal 2016 przebiegać będzie pod hasłem „Święci i bohaterowie”.

Organizacyjne spotkanie wyjazdowe wszystkich zainteresowanych tym wydarzeniem stron, przede wszystkim: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Słupcy, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Stowarzyszenia Archeologów Polskich, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Urzędu Gminy w Lądku, OSP Lądek, Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, odbyło się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie (18.03).

Spotkanie otworzył starosta Mariusz Roga. W swoim wystąpieniu m.in. przywołał słowa dyr. Muzeum Archeologicznego w Poznaniu dr Michała Brzostowicza, autora tekstu, który zostanie zamieszczony w folderze promującym tegoroczną edycję festiwalu, a oddającego w pełni festiwalową tematykę i przesłanie - Spotkajmy się zatem i pozmawiajmy o naszych ulubionych postaciach. Posłuchajmy opowieści o wielkich królach, dzielnych wojach i rycerzach, o świętych, którzy uczyli godnego życia w trudnych czasach. Przenieśmy się na chwilę do wieków średnich, do rozmodlonego klasztoru, do grodu, gdzie wojowie sposobią się do nowej wojny, a także na podgrodzie, tętniące gwarem mieszkańców, nawoływaniem przekupniów, dźwiękami pracujących warsztatów i muzyką minstreli. Zasiądźmy przy ogniskach, by powspominać bohaterów i ich wielkie czyny, wstąpmy też do kościoła, by pomodlić się do Boga i naszych świętych patronów.

W dalszej części spotkania dr Brzostowicz przedstawił tematykę tegorocznej edycji festiwalu, która w pewnym sensie także będzie nawiązywać do 1050. rocznicy obchodów Chrztu Polski, tj. do początków chrześcijaństwa.

Przypomnieć należy, iż już wcześniejsza VI edycja festiwalu z 2010 r. nawiązywała również do tej tematyki „Misje, kościoły i klasztory”.

            Podczas spotkania omówiono również dokładnie stan przygotowań, z konkretnym podziałem i przydziałem zadań.

Wiadomym jest, iż nie zabraknie tradycyjnych festiwalowych atrakcji, takich jak: piknik naukowy, pokazy walk, prezentacje dawnych rzemiosł, inscenizacje, gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, zwiedzanie klasztoru, liczne wystawy, wykłady i koncerty oraz warsztaty średniowiecznych tańców. W obozie rycerskim przy klasztorze, wśród atrakcji, nie zabraknie strzelania z łuku, rzutów oszczepem i toporem, warsztatów walki długim mieczem i walk z rycerzami; ponadto pokazów średniowiecznej broni palnej oraz spektakli Teatru Jarmarcznego Grupy Cives Glogoviae 1253.       

Swój przyjazd do Lądu potwierdzili już znani wykładowcy: prof. Dariusz Sikorski, prof. Przemysław Wiszewski, prof. Stanisław Rosiak, prof. Jacek Banaszkiewicz.    

Znane są już także wystawy: „Broń bohaterów” (wystawa archeologiczna w klasztorze), „Bohaterzy Festiwalu” (wystawa posterowa w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej), „Wizerunki świętych” (wystawa multimedialna w klasztorze).

            Festiwal to także muzyka. Widomym już jest, iż w klasztorze wystąpi zespół „Liquescentes” z Poznania oraz Henryk Kasperczyk z Poznania. Natomiast w podgrodziu, dla szerszej publiczności, wystąpią: „Grupa Trolla” z Gdańska, „Tryzna” ze Szczecina i „Droryje” z Poznania. Organizatorzy zapowiadają, iż lista wykonawców muzycznych nie jest jeszcze zamknięta.

            Uczestnicy spotkania organizacyjnego wizytowali również gród i klasztor.

Wszelkie informacje dotyczące XII Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie „Święci i bohaterowie” 4-5 czerwca 2016 r. będziemy podawać na bieżąco.

Już zapraszamy do udziału w Festiwalu!
www.festiwal-lad.pl
10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

25

26

27

28

29

30

31

33
     czytan : 1169